W sobotę i niedzielę, ze względu na przypadający 8 marca Dzień Kobiet, postanowiliśmy zaprosić Was na kolejne wycieczki po Warszawie – tym razem poświęcony wybitnym warszawiankom i ich dokonaniom. W trakcie wycieczek poruszaliśmy się po Śródmieściu i Cmentarzu Powązkowskim. Poniżej zapraszamy na relację.
Pierwszą część spaceru rozpoczęliśmy na Placu Teatralnym, gdzie znajdował się dawniej Marywil, najstarsze "centrum handlowe" w mieście, powstałe z inicjatywy Marii Kazimiery, żony króla Jana III Sobieskiego. Do dziś zadziwiająca jest historia ich miłości - w czasach w których żyli, małżeństwa zawierane z powodu szczerego uczucia, a nie korzyści politycznych czy ekonomicznych, należały do rzadkości. W tym miejscu znajduje się również kościół Środowisk Twórczych, dawniej należący do zakonu Panien Kanoniczek obecnego na polskich ziemiach od XIII wieku. Po opuszczeniu placu udaliśmy się w stronę kolejnych obiektów – nieopodal przystanęliśmy przed tablicą przypominającą o istniejącym w tym miejscu w okresie międzywojennym Pasażu Luxemburga. W jego podziemiach swoją siedzibę miał słynny kabaret Qui Pro Quo. Pierwsze skrzypce na jego deskach grały między innymi panie: Hanka Ordonówna, Mira Zimińska czy Zula Pogorzelska. W pobliżu Placu Teatralnego wysłuchaliśmy opowieści o dwóch pałacach i znanych skandalistkach z nimi związanych: Błękitnym i Annie Orzelskiej oraz Mniszchów i Marynie Mniszchównie, pierwszej carycy rosyjskiej, żonie Dymitra Samozwańca. Ta druga wprawdzie w tymże pałacu nie mieszkała, znajduje się tu jednak jej portret, a i same losy tej niezwykłej kobiety warte są tego, by o nich przypomnieć. Po przejściu przez Ogród Saski, w którym znajduje się pomnik Marii Konopnickiej (autorki m.in. „Roty”), dotarliśmy do skrzyżowania ul. Królewskiej i Marszałkowskiej – w jednej z nieistniejących już w tym miejscu kamienic mieścił się słynny salon literacki Jadwigi Łuszczewskiej „Deotymy”.
Przechadzając się dalej śródmiejskimi ulicami, doszliśmy do Moniuszki, gdzie w budynku Filharmonii Narodowej występowały największe sławy, na czele z Adą Sari. Vis a vis okazałego gmachu, w kamienicy pod numerem 8, w okresie międzywojennym znajdował się słynny na całą Warszawę dancing „Adria”. Występowały tu najwybitniejsze piosenkarki, a na Sali bawiła się elita ówczesnej stolicy. Nieopodal znajduję się PASTA, jeden z najwyższych budynków przedwojennego miasta, o zdobycie którego trwały zażarte walki w trakcie Powstania Warszawskiego. Ostatecznie Polacy opanowali go 20 sierpnia przy dużym udziale kobiet z Kobiecych Patroli Minerskich, którymi przewodziła Zofia Franio. Następnym przystankiem była ulica imienia Emilii Plater, bohaterki powstania listopadowego. Mało kto wie, że dawniej nosiła nazwę Leopoldyny – od imienia żony prezydenta Kaliksta Witkowskiego. Wędrując dalej, weszliśmy na obszar Śródmieścia Południowego. Jest z nim związane życie wielu zasłużonych kobiet. Przed końcem podróży zajrzeliśmy jeszcze na ulicę Koszykową, gdzie swoją siedzibę ma Biblioteka Publiczna m. st. Warszawy. Budynek, w którym się znajduje, ufundowała Eugenia Kierbedziowa, znana filantropka, żona inżyniera Stanisława Kierbedzia.
W niedzielę odwiedziliśmy natomiast najbardziej cenny i zabytkowy warszawski cmentarz – Stare Powązki. Miejsce ostatecznego spoczynku znalazło tu wiele wybitnych warszawianek i Polek, m.in.: Narcyza Żmichowska, Justyna Chopin, Tekla Bądarzewska, Maria Kownacka, Aleksandra Piłsudska, Hanka Ordonówna, Kalina Jędrusik, Maria Dąbrowska, Jadwigi Smosarskiej czy Violetta Villas. Stare Powązki to również perła architektury, dlatego mieliśmy okazję zachwycać się wspaniałymi rzeźbami na grobach młodziutkiej Lusi Raciborskiej, Adaminy z Potockich Chołoniewskiej czy Marii Wisnowskiej.
Na zakończenie obu spacerów, każda z ich Uczestniczek otrzymała miły upominek i życzenia wszystkiego, co najlepsze z okazji Dnia Kobiet. Tego samego chcemy życzyć wszystkim naszym Czytelniczkom i Spacerowiczkom! :) Zapraszamy również na kolejne wycieczki po Warszawie!