Wieczorową porą, w piątek 12 września, byliśmy uczestnikami kolejnej wycieczki po Warszawie. Jej tematem były „Szalone lata dwudzieste”, a w właściwie cały okres niezwykłej epoki 20-lecia międzywojennego.
Spotkaliśmy się przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego – niewątpliwie jednego z symboli tego okresu. Jeden z ojców niepodległości, „dziadek”, z którym jedni się zgadzali, drudzy nie – wszyscy natomiast szanowali jego zdanie i dokonania. Ruszyliśmy w drogę śladami modnych kawiarni, cukierni, klubów, kabaretów i dancingów. Warszawiacy umieli i lubili się wtedy bawić. Byli zresztą w tym usprawiedliwieni – po 123 latach zaborów Polska była znów niepodległym krajem! Świat wyższych sfer, artystów, oficerów – to wszystko można było obejrzeć z bliska w Małej Ziemiańskiej, Adrii, Qui Pro Quo czy w filharmonii. Z drugiej strony nie możemy zapominać o biedzie i nędzy robotniczych przedmieść. Na Nowym Świecie odbywały się wspaniałe przyjęcia, a na pobliskim Powiślu w obskurnych czynszówkach gnieździły się całe rodziny...
Dwudziestolecie międzywojenne to wyjątkowy, niesamowity okres. W narodzie „wybuchła” wręcz chęć do życia, zmian i rozwoju. Te zmiany można było zaobserwować, szkoda jedynie, że zostały tak brutalnie przerwane 1 września 1939 roku…
Wycieczka zakończyła się pod dawną ambasadą Wielkiej Brytanii. Prowadził ją przewodnik po Warszawie, Marcin Strachota. Do zobaczenia w trakcie kolejnych spacerów! Zapraszamy na nasze kolejne wycieczki po Warszawie!