Dnia 16 września odbył się spacer po Mariensztacie i Powiślu. Z administracyjnego punktu widzenia Mariensztat jest częścią osiedla Powiśle, które z kolei należy do dzielnicy Śródmieście. Jednakże architektura i sposób wykorzystania obu miejsc znacząco je od siebie różni. W trakcie spaceru poznaliśmy małomiasteczkowy charakter odbudowanego po wojnie Mariensztatu oraz prężnie rozwijające się w ostatnich latach Powiśle.
Spacer rozpoczął się o godzinie 15:00 przy dzwonnicy kościoła św. Anny, skąd udaliśmy się schodkami na mariensztacki rynek, gdzie poznaliśmy bajowy klimat pierwszego oddanego do użytku po wojnie osiedla mieszkaniowego. Aż trudno uwierzyć, że niezwykle spokojne obecnie tereny ulic Bednarskiej i Mariensztatu były przed wojną jednymi z najczęściej uczęszczanych dróg Warszawy.
W drugiej części wycieczki po Warszawie poznawaliśmy wybudowane w ostatnich latach obiekty (m. in. Biuro Bezpieczeństwa Narodowego, Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego, Centrum Nauki Kopernik), które kontrastują z elementami zabytkowymi jak np. popularny „ślimak na Karowej” (oficjalnie wiadukt dr. Markiewicza) czy stara elektrownia. Panoramę Starego Miasta i piękny widok na Pragę podziwialiśmy z tarasu widokowego w ogrodach BUW.
Wycieczka zakończyła się na moście Świętokrzyskim, skąd niektórzy uczestniczy udali się na lot balonem, gdzie czekała na nich 20-procentowa zniżka.