24 sierpnia odbyła się kolejna wycieczka po Warszawie organizowana przez Biuro Przewodników Skarby Warszawy - dzień po sobotnim spacerze staromiejskim, przenieśliśmy się na pobliskie Nowe Miasto, rejon mniej znany, niż Starówka.
Po krótkim postoju przed kościołem św. Ducha, opowieści o paulinach i najmniejszym domu w Warszawie, ruszyliśmy w kierunku Wisły ulicą Mostową. Etymologia tej nazwy jest oczywista - na końcu tej drogi znajdował się dawniej pierwszy w Warszawie most. Do jedynej po nim pozostałości, bramy wjazdowej (później więzienia i arsenału), podeszliśmy. Później, poprzez urokliwe podwórka, skierowaliśmy się na ulicę Starą i obok klasztoru dominikanów powróciliśmy na główną arterię Nowego Miasta. Tam przewodnik po Warszawie opowiedział o Kocie, co szlachcicem został i Marii Skłodowskiej-Curie, która urodziła się w pobliskiej kamienicy i tam dorastała. Zaraz obok tej kamienicy widzieliśmy wylot Świętojerskiej - tam przez kilka wieków znajdował się kościół św. Jerzego, w XIX wieku zamieniony na... fabrykę! Zrujnowanej w trakcie wojny świątyni nie odbudowano.
Na nowomiejskim rynku uczestnicy wycieczki po Warszawie opowieść o historii Nowego Miasta oraz pięknym, barokowym kościele sióstr sakramentek. Później zobaczyliśmy okolice najstarszego nowomiejskiego kościoła - Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny oraz prawdziwy hit - w sąsiedztwie świątyni znajduje się bowiem... najkrótsza uliczka w całej Polsce! O Samborskiej, bo takie nosi miano, wie naprawdę bardzo wąskie grono osób. A szkoda! Później przeszliśmy pod Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych i tam zakończyło się nasze spotkanie.
Dziękujemy wszystkim Uczestnikom tej wycieczki po Warszawie za obecność i zapraszamy na kolejne wycieczki po Warszawie - do zobaczenia!