Spacer za kulisami Nowego Światu rozpoczęliśmy pod pomnikiem generała de Gaulle'a przy rondzie jego imienia, skąd udaliśmy się na ulicę Smolną. Na niej, przytoczyliśmy historię tej części Warszawy oraz samej ulicy, która niegdyś była znacznie dłuższa i mieszkali przy niej między innymi Romuald Traugutt czy Roman Dmowski. To przy Smolnej, nad samą skarpą wiślaną góruje nad okolicą jedna z bardziej kontrowersyjnych budowli lat PRL - dewizowy hotel projektu Jana Bogusławskiego oraz Bohdana Gniewiewskiego, ochrzczony przez Warszawiaków "Młotkiem" - za sprawą swego nietypowego kształtu.
Następnie, w ramach tej wycieczki po Warszawie, postanowiliśmy przyjrzeć się prawdziwemu ogrodowi w centrum Warszawy, a więc terenom klasztoru Szarytek. Umiejscowione na skarpie zabudowania i teren klasztorny sprawia wrażenie jakby nie zmienił się na jotę od czasu sprowadzenia tu sióstr przez Ludwikę Marię w XVII w. Stąd, udaliśmy się na Foksal - kolejną stołeczną ulicę o nazwie, którą można zrozumieć jedynie znając jej historię - którą opowiedzieliśmy omawiając takie obiekty znajdujące się przy niej jak Pałac Zamoyskich czy Pałacyk Przezdzieckich.
Z Foksal przeszliśmy na Okólnik, gdzie przypomnieliśmy historię zbiorów Biblioteki Ordynacji Krasińskich oraz dzieje Cyrku Braci Staniewskich. Dalej, ulicą Ordynacką przedostaliśmy się na Nowy Świat, gdzie w jednej z bram spotkać można mało znaną warszawską rzeźbę....jelenia, zdobiącego kamieniczne podwórko. Ostatnim naszym przystankiem był słynny Pasaż Italia - czyli przedwojenny kompleks handlowy powstały z inicjatywy Luciany Frassati. Dziękujemy za udział i zapraszamy na kolejne wycieczki po Warszawie!