Spacer po warszawskiej Ochocie

17 czerwca 2012 r.

Kolejnym celem naszych dzielnicowych spacerów była Ochota. Wycieczki po Warszawie zazwyczaj nie obejmują tej dzielnicy, która jednak może pochwalić się piękną architekturą oraz bogatą historią. Przekonali się o tym nasi Spacerowicze, którzy wyruszyli z nami odkrywać Skarby Warszawy. Frekwencja ponownie dopisała – słuchało nas ponad 25 osób! W samo południe wystartowaliśmy ze Skweru Reduty Kaliskiej, gdzie mieściła się kiedyś Karczma Ochota, od której pochodzi nazwa dzielnicy.

Po krótkim wstępie przeszliśmy na Plac Narutowicza. Jego powstanie w 1923 roku - wraz z zajezdnią tramwajową, kościołem Niepokalanego Poczęcia NMP oraz Domem Studenckim "Akademik", dały impuls do dalszego rozwoju Ochoty. Wycieczkowicze z zaciekawieniem słuchali o samym DS "Akademik" - to od jego nazwy przyjęło się potoczne określenie "akademiki", używane w kontekście wszystkich domów studenckich!

Spacerując wzdłuż ulicy Filtrowej podziwialiśmy dom dochodowy wybudowany dla Pocztowej Kasy Oszczędności w 1925 roku. To właśnie tam 31 lipca 1944 roku płk Antoni Chruściel "Monter" podpisał rozkaz o wybuchu Powstania Warszawskiego następnego dnia, 1 sierpnia, o g. 17:00.

Idąc dalej zwróciliśmy uwagę m.in. na ulicę Mochnackiego, gdzie powstała Kolonia Lubeckiego. Zatrzymaliśmy się również przy Zespole Stacji Filtrów. Nieopodal, przy skrzyżowaniu z ulicą Zimorowicza, w kamienicy nr 69 mieszkała Halina Konopacka - wielodyscyplinowa lekkoatletka, która bijąc rekord świata w rzucie dyskiem na Olimpiadzie w Amsterdamie w 1928 roku zdobyła pierwszy w historii złoty medal Igrzysk Olimpijskich dla reprezentacji Polski.

Przy ulicy Zimorowicza rozciąga się Skwer Sue Ryder, zwanej też Lady of Warsaw. Margaret Susan Ryder - bo tak brzmi jej pełne imię i nazwisko, podczas II Wojny Światowej służyła w polskiej sekcji brytyjskiego Zarządu Operacji Specjalnych, nadzorując zrzuty broni dla walczącej podczas Powstania Stolicy. Natomiast po wojnie zajęła się pomocą biednym i chorym Polakom. Ze skweru przeszliśmy do Parku Wielopolskiego, a następnie pod obecną siedzibę Najwyższej Izby Kontroli - magnackiego pałacyku, wybudowanego w 1938 dla Urzędu Województwa Warszawskiego.

Ostatnim etapem spaceru po Ochocie była Kolonia Staszica - historyczne osiedle, do którego weszliśmy ulicą Langiewicza, mijając obecną ambasadę Izraela. Na terenie Kolonii podziwialiśmy piękne dworki, w których kiedyś mieszkali sławni i wybitni Polacy, m.in. Stanisław Wojciechowski, Stanisław Dygat, Ryszard Kapuściński czy Władysław Tatarkiewicz.

Spacer zakończyliśmy przy kamienicy przy ul. Sędziowskiej 2. W jej narożniku, już po upadku Powstania Warszawskiego ukrywał się Władysłąw Szpilman, wybitny pianista, który przeżył tylko i wyłącznie dzięki ludzkiej postawie hitlerowskiego kapitana - Wilma Hosenfelda.

Wszystkim Spacerowiczom serdecznie dziękujemy za udział. Mamy nadzieję, że niedzielny spacer podobał się i już teraz zapraszamy na nasze kolejne wycieczki po Warszawie, o których informacje będą dostępne niebawem!