Kolejnym celem naszych dzielnicowych spacerów była Ochota. Wycieczki po Warszawie zazwyczaj nie obejmują tej dzielnicy, która jednak może pochwalić się piękną architekturą oraz bogatą historią. Przekonali się o tym nasi Spacerowicze, którzy wyruszyli z nami odkrywać Skarby Warszawy. Frekwencja ponownie dopisała – słuchało nas ponad 25 osób! W samo południe wystartowaliśmy ze Skweru Reduty Kaliskiej, gdzie mieściła się kiedyś Karczma Ochota, od której pochodzi nazwa dzielnicy.
Po krótkim wstępie przeszliśmy na Plac Narutowicza. Jego powstanie w 1923 roku - wraz z zajezdnią tramwajową, kościołem Niepokalanego Poczęcia NMP oraz Domem Studenckim "Akademik", dały impuls do dalszego rozwoju Ochoty. Wycieczkowicze z zaciekawieniem słuchali o samym DS "Akademik" - to od jego nazwy przyjęło się potoczne określenie "akademiki", używane w kontekście wszystkich domów studenckich!
Spacerując wzdłuż ulicy Filtrowej podziwialiśmy dom dochodowy wybudowany dla Pocztowej Kasy Oszczędności w 1925 roku. To właśnie tam 31 lipca 1944 roku płk Antoni Chruściel "Monter" podpisał rozkaz o wybuchu Powstania Warszawskiego następnego dnia, 1 sierpnia, o g. 17:00.
Idąc dalej zwróciliśmy uwagę m.in. na ulicę Mochnackiego, gdzie powstała Kolonia Lubeckiego. Zatrzymaliśmy się również przy Zespole Stacji Filtrów. Nieopodal, przy skrzyżowaniu z ulicą Zimorowicza, w kamienicy nr 69 mieszkała Halina Konopacka - wielodyscyplinowa lekkoatletka, która bijąc rekord świata w rzucie dyskiem na Olimpiadzie w Amsterdamie w 1928 roku zdobyła pierwszy w historii złoty medal Igrzysk Olimpijskich dla reprezentacji Polski.
Przy ulicy Zimorowicza rozciąga się Skwer Sue Ryder, zwanej też Lady of Warsaw. Margaret Susan Ryder - bo tak brzmi jej pełne imię i nazwisko, podczas II Wojny Światowej służyła w polskiej sekcji brytyjskiego Zarządu Operacji Specjalnych, nadzorując zrzuty broni dla walczącej podczas Powstania Stolicy. Natomiast po wojnie zajęła się pomocą biednym i chorym Polakom. Ze skweru przeszliśmy do Parku Wielopolskiego, a następnie pod obecną siedzibę Najwyższej Izby Kontroli - magnackiego pałacyku, wybudowanego w 1938 dla Urzędu Województwa Warszawskiego.
Ostatnim etapem spaceru po Ochocie była Kolonia Staszica - historyczne osiedle, do którego weszliśmy ulicą Langiewicza, mijając obecną ambasadę Izraela. Na terenie Kolonii podziwialiśmy piękne dworki, w których kiedyś mieszkali sławni i wybitni Polacy, m.in. Stanisław Wojciechowski, Stanisław Dygat, Ryszard Kapuściński czy Władysław Tatarkiewicz.
Spacer zakończyliśmy przy kamienicy przy ul. Sędziowskiej 2. W jej narożniku, już po upadku Powstania Warszawskiego ukrywał się Władysłąw Szpilman, wybitny pianista, który przeżył tylko i wyłącznie dzięki ludzkiej postawie hitlerowskiego kapitana - Wilma Hosenfelda.
Wszystkim Spacerowiczom serdecznie dziękujemy za udział. Mamy nadzieję, że niedzielny spacer podobał się i już teraz zapraszamy na nasze kolejne wycieczki po Warszawie, o których informacje będą dostępne niebawem!