W niedzielne popołudnie 6 października odbył się spacer po śródmiejskich placach, w czasie którego poznaliśmy Plac Dąbrowskiego, Plac Małachowskiego, Plac Piłsudskiego, Plac Teatralny oraz Plac Bankowy. Przez cały czas towarzyszyła nam piękna pogoda. Warszawska złota jesień stanowi znakomite tło dla odkrywania zabytków stolicy.
Po wstępie na odartym ze zdobień po drugiej wojnie światowej pl. Dąbrowskiego przeszliśmy ulicą Kredytową oglądając stojące przy niej budynki. Duże zainteresowanie wzbudził niepozorny „Mister Warszawy” pod numerem 8. Zatrzymaliśmy się również przy dawnej siedzibie Warszawskiego Klubu Myśliwskiego i Muzeum Etnograficznym wzorowanym na weneckiej bibliotece Sansovina. W ten sposób doszliśmy do Placu Małachowskiego, na którym znajduje się ewangelicki kościół Świętej Trójcy, zniszczony już w 1939 r., ale odbudowany po wojnie częściowo z datków ewangelików szwedzkich. Surowy klasycyzm przypomina cechy rzymskiego Panteonu. Z tego miejsca dobrze widoczne jest też cieszące się wysoką renomą Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Reja. Wypisana maksyma szkoły „Macte animo” zdobi górną część budynku. Remont fasady Zachęty uniemożliwił nam podziwianie umieszczonych na niej pięknych rzeźb, ale zwiedzanie urozmaiciliśmy historiami i skandalami związanymi z wieloletnią historią tej galerii. Oczywiście najbardziej poważną z nich był zamach na prezydenta Gabriela Narutowicza 16 grudnia 1922 r. Współczesnymi incydentami były m. in. wydarzenia z udziałem Daniela Olbrychskiego, Kamila Sipowicza czy posła Witolda Tomczaka.
Remont zasłonił tego dnia także Plac Piłsudskiego, ale okolice tego znanego z państwowych uroczystości obiektu poznaliśmy spacerując od strony Ogrodu Saskiego. W następnej kolejności nasza wycieczka przeszła obok biurowca Metropolitan dochodząc do Placu Teatralnego. Zaprojektowany przez Antonio Corazziego Teatr Wielki stoi w tym miejscu od 1833 r., chociaż ostatni jego element to umieszczona w 2002 r. kwadryga. Będąc w tym miejscu nie sposób nie wspomnieć także o Pałacu Blanka, kościele środowisk twórczych, Pałacu Jabłonowskich oraz symbolicznym grobie Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.
Spacerowaliśmy następnie ulicą Senatorską mijając po drodze kościół Św. Antoniego, Pałac Błękitny i Ambasadę Królestwa Belgii. Okrążyliśmy figurę Św. Jana Nepomucena, gdzie zauważyć można sceny z życia Świętego. Ostatnim punktem tej wycieczki po Warszawie był Plac Bankowy. Po przedstawieniu jego historii i znajdujących się tam zabytków podyskutowaliśmy jeszcze chwilę o „błękitnym wieżowcu”, który jeszcze niedawno nazywany był złotym.
Serdecznie dziękujemy za miłą atmosferę i zapraszamy na następne wycieczki po Warszawie.