Dnia 5 sierpnia odbył się spacer „Szlakiem Powstania Warszawskiego”. W trakcie tej wycieczki po Warszawie poznawaliśmy powstańcze losy Starego Miasta i Śródmieścia Północnego. W niedzielne popołudnie około 70 Spacerowiczów spotkało się na Placu Krasińskich pod pomnikiem Powstania Warszawskiego.
Zwiedzanie rozpoczęło się opowieścią o genezie bohaterskiego zrywu, o jego przebiegu i tragicznym upadku. Przewodnik opowiedział o historii pomnika upamiętniającego Powstanie oraz o kontrowersjach jakie budził w części społeczeństwa polskiego. Wycieczkowicze przyjrzeli się włazowi do kanału, którym po wygaśnięciu walk na Starówce Powstańcy ewakuowali się do Śródmieścia i na Żoliborz. Później przeszliśmy w rejon, gdzie odbyła się jedna z największych bitew trwających w trakcie Powstania. W tej krwawej walce zginęło 500 żołnierzy AK, którzy oddali życie próbując opanować tereny Dworca Gdańskiego, co umożliwiłoby utworzenie połączenia między Żoliborzem a Starówką. Kolejnym przystankiem był potężny gmach Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, który po ciężkich walkach udało się zdobyć Polakom 2 sierpnia. Po przejściu na rynek Nowego Miasta poznaliśmy tragiczną historię kościoła Sakramentek, w którym znajdował się powstańczy szpital, a na ulicy Freta przyjrzeliśmy się kamienicy, w której zginęli dowódcy Armii Ludowej. Ich ciała przez wiele lat pochowane były na Skwerze Hoovera na Krakowskim Przedmieściu. Na małej uliczce Kilińskiego przewodnik przybliżył historię wybuchu czołgu-pułapki zdobytego przez Powstańców – na pamiątkę tego wydarzenia co roku 13 sierpnia obchodzony jest Dzień Pamięci Starówki. Poznaliśmy również historię znajdującego się nieopodal pomnika Małego Powstańca, który po dziś dzień stanowi symbol Warszawy. Idąc dalej ulicami Podwale i Senatorską dotarliśmy do Placu Teatralnego z Pałacami Jabłonowskich i Blanka (zginął tam wybitny młody poeta, Krzysztof Kamil Baczyński) – ważnymi bastionami obronnymi Starówki. Przechodząc w pobliżu Reduty Bank Polski mieliśmy udać się do ostatniego miejsca na trasie wycieczki – budynku „Pasty”. Jednakże w Ogrodzie Saskim zaskoczył nas deszcz i opowieść o bohaterskim zdobyciu tej budowli przekazana została wszystkim pod bezpiecznym schronieniem, jakie dawały parkowe drzewa.
Powstanie Warszawskie, to temat bardzo rozległy i trudny, niemniej każdy Polak powinien poszerzać swoją wiedzę w tej dziedzinie. Dziś czcimy pamięć bohaterów, którzy byli gotowi oddać swoje życie za to, byśmy mogli żyć w wolnym kraju.
Wszystkim uczestnikom wycieczki bardzo serdecznie dziękujemy i zapraszamy na kolejne sierpniowe spacery organizowane przez biuro przewodników Skarby Warszawy!