W sobotę, 1 września, przypadała 73. Rocznica wybuchu II Wojny Światowej, dlatego też zorganizowaliśmy specjalny spacer pod tytułem „Warszawa w przededniu II Wojny Światowej”, mający na celu pokazać miejsca szczególnie ważne w Warszawie przedwojennej. Frekwencja ponownie dopisała – przyszło ponad 100 osób!
Spotkaliśmy się na Placu Zamkowym pod Wieżą Zegarową Zamku Królewskiego. Nasi Spacerowicze na samym początku mogli zapoznać się z krótką historią Warszawy doby dwudziestolecia międzywojennego, a następnie dowiedzieli się o samym Zamku Królewskim, który 17 września 1939 roku został zbombardowany. Od 1995 roku codziennie o godzinie 11:15 z Wieży Zegarowej odgrywany jest hejnał warszawski, ponieważ o tej właśnie godzinie zatrzymały się wskazówki zamkowego zegara podczas bombardowania. Uczestnicy naszej wycieczki po Warszawie mieli również możliwość odsłuchania melodii hejnału, pomimo, że było już po godzinie 15:00 ;)
Z Placu Zamkowego przeszliśmy na Plac Teatralny, gdzie dłuższą chwilę poświęciliśmy przedwojennemu Ratuszowi (Pałac Jabłonowskich) oraz najwybitniejszemu prezydentowi Warszawy – Stefanowi Starzyńskiemu. Wycieczkowicze usłyszeli również o Teatrze Wielkim, Pałacu Blanka oraz mogli zobaczyć symboliczny grób Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.
W pobliżu Placu Teatralnego znajduje się ulica Bielańska, na której przed wojną istniał Bank Polski. Budynek całkowicie zniszczony po wojnie, nie został niestety nigdy odbudowany. Przez wiele lat po wojnie w tym miejscu stała tylko ruina jednej ze ścian, w końcu znalazł się inwestor, który postanowił wybudować nowoczesny biurowiec – „Senator”, przypominający (w teorii) przedwojenny Bank Polski. Spod „Senatora” Wycieczkowicze mogli obserwować również Błękitny Wieżowiec, który powstał już po wojnie w miejscu Wielkiej Synagogi na Tłomackie.
Po krótkim postoju na Placu Bankowym udaliśmy się do Ogrodu Saskiego, jedynej oprócz Grobu Nieznanego Żołnierza pozostałości po Pałacu Saskim. Kolejnym „przystankiem” wycieczki po Warszawie przedwojennej był pierwszy warszawski wysokościowiec – popularna PAST-a. Chwilę później Spacerowicze ujrzeli jeszcze wyższy wieżowiec, wybudowany niecałe trzydzieści lat później – „Prudential”, stojący na Placu Napoleona (obecnie Plac Powstańców Warszawy).
Na sam koniec udaliśmy się w okolice Ronda Charlesa de Gaulle’a, gdzie 3 września 1939 lud Warszawy wiwatował na cześć Brytyjczyków, którzy wypowiedzieli wojnę Hitlerowi (ambasada Wielkiej Brytanii przed wojną znajdowała się w Pałacu Branickich). Ostatnim punktem spaceru było Muzeum Narodowe, które według przedwojennych planów miało być częścią dzielnicy parkowo-muzealnej.
Wszystkim Spacerowiczom bardzo dziękujemy za udział! Serdecznie zapraszamy na nasze kolejne wycieczki po Warszawie – po Alejach Jerozolimskich oraz Starym Żoliborzu. Do zobaczenia!