Dnia 28 lipca odbyła się wycieczka pt. „Warszawa socrealistyczna – architektura socjalistyczna w treści i narodowa w formie”. W trakcie spaceru oglądaliśmy budynki, które powstały w Warszawie w latach 1949 – 1955.
Zebraliśmy się o godzinie 11:00 pod pomnikiem Charlesa de Gaulla, gdzie poznaliśmy genezę socrealizmu w Warszawie, ogólne jego założenia i uwarunkowania powojennej Warszawy. Następnie przeszliśmy kilkanaście metrów na dziedziniec byłej siedziby KC PZPR oglądając po drodze balkon I Sekretarza. Idąc na pl. Trzech Krzyży ul. Mysią poznaliśmy dwa budynki wybudowane dla organów władzy na początku lat pięćdziesiątych – Ministerstwo Energetyki oraz Urząd Kontroli Prasy. Po wejściu do „Dzielnicy Ministerstw” mogliśmy porównać założenia projektowe z tym, co udało się zrealizować. Zobaczyliśmy Grand Hotel, Ministerstwo Gospodarki (dawniej Komisja Planowania), Ministerstwo Rolnictwa oraz Sąd Okręgowy (dawniej Centralny Zarząd Przemysłu Górniczego i Hutniczego). Serdecznie gratuluję osobom, które prawidłowo rozpoznawały w budynkach ich historyczne powiązania (pytanie o Pałac Saski nie należało wcale do najłatwiejszych :) )!
Następnym punktem na naszym szlaku była Marszałkowska Dzielnica Mieszkaniowa z jej reprezentacyjnym punktem – placem Konstytucji na czele. Po zapoznaniu się z architekturą osiedla i obejrzeniu intrygujących płaskorzeźb, mozaik i tablic pamiątkowych, udaliśmy się w kierunku Pałacu Kultury i Nauki mijając po drodze najstarszy, bo pochodzący jeszcze z 1926 r. ślad socrealizmu w Warszawie – byłą ambasadę ZSRR oraz niezwykle ciekawą – wybudowaną w duchu florenckiego renesansu siedzibę Prezydium Rządu PRL. Ostatnim punkt wycieczki (Pałac Kultury i Nauki) wzbogacony został o podsumowanie wycieczki, ciekawostki i anegdoty.
Spacer potrwał niewiele ponad dwie godziny, a pomimo tego, że przez cały czas towarzyszyło nam upalne słońce, wszyscy bez problemów doszliśmy do końca. Wszystkim niezmęczonym Miłośnikom Warszawy serdecznie dziękujemy i zapraszamy na sierpniowe wycieczki po Warszawie!