21 i 22 czerwca odbyły się dwie wycieczki po Warszawie z cyklu weekendowych spacerów organizowanych przez Skarby Warszawy. „Warszawski street art cz. I i II” to spacery po Warszawie szlakiem sztuki ulicy oraz obiektów, które w codziennym pośpiechu często pozostają niezauważone.
Sobotni (21.06) spacer rozpoczął się o godzinie 13:00 przed budynkiem Akademii Sztuk Pięknych. Na spacerowiczów czekała ciekawa trasa, wytyczona obiektami street-artu oraz małej architektury miejskiej. Zanim wyruszyliśmy w drogę, uczestnicy spaceru mogli usłyszeć kilka słów o Akademii Sztuk Pięknych oraz o niezwykłej galerii, którą można oglądać na jednej ze ścian budynku. Kolejnym przystankiem był pomnik Mikołaja Kopernika, z którym wiąże się opowieść o pierwszych napisach na murach i o nietypowej prognozie pogody.
Następnie wycieczkowicze zapoznali się z muralem na ścianie kamienicy nieopodal Teatru Polskiego, a także dowiedzieli się gdzie można rozegrać pojedynek z wykorzystaniem ogromnej gry planszowej. Na trasie spaceru znalazły się również takie obiekty, jak: mural poświęcony Marii Curie-Skłodowskiej, który był pretekstem do opowieści o ciekawym życiu Noblistki oraz murale Chopinowskie, na których ukryta jest biografia Fryderyka. Wspólnie z uczestnikami wycieczki rozwiązywaliśmy graficzne zagadki ukryte na malowidłach.
Na skwerze im. Bohdana Wodiczko odnaleźliśmy tzw. „muzyczną syrenkę”, a następnie rozpoczęliśmy zwiedzanie „kulisów” ulicy Nowy Świat, gdzie w bramach i na murach wypatrywaliśmy najbardziej ukrytych obiektów sztuki warszawskich ulic. Ostatnimi przystankami naszego spaceru była sławna warszawska Palma oraz nowopowstały obiekt na skwerze Wolnego Słowa przy ulicy Mysiej, dla którego najmłodsi Warszawiacy wymyślili niezwykle kreatywne zastosowanie.
W niedzielę (22.06) odbyła się druga część wycieczki po Warszawie szlakiem warszawskiej sztuki ulicy. Tym razem punktem startowym wycieczki był Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera przy ulicy Jana Zamoyskiego. Spacerowicze zapoznali się z krótką historią teatru oraz z muralem „Romeo i Julia” wykonanym przez polskich street-art’wców cieszących się międzynarodowym uznaniem. Zatrzymaliśmy się na chwilę przy kamienicy ozdobionej wielką, różnokolorową plamą stworzoną w ramach projektu artystycznego Marzeny Turek Graś.
Następnie zajrzeliśmy na tyły fabryki Wedla, by zwiedzić uliczną galerię prac wykonanych przy współpracy grafficiarzy z dziećmi pochodzącymi z Pragi. Kolorowe ściany bardzo spodobały się uczestnikom spaceru. Kolejnymi punktami niedzielnej wycieczki były obiekty zlokalizowane na ulicy Grochowskiej, m.in. szkolne graffiti, piękna praska syrenka i mural powstały w ramach projektu „Loesje” o bardzo pozytywnym wydźwięku.
Na ulicy Podskarbińskiej weszliśmy na teren Centrum Promocji Kultury Praga, by obejrzeć ciekawe rzeźby: fortepianu wykonanego z okazji roku Chopinowskiego oraz Marii Curie-Skłodowskiej wykonanej podczas roku poświęconego Noblistce. Na trasie spaceru zatrzymaliśmy się przy jednej z praskich kapliczek, które są nieodłącznym i bardzo urokliwym elementem tej dzielnicy.
Po tych obiektach małej architektury Warszawy przyszedł czas na większe prace umieszczone na murach praskich budynków. A były to m.in.: mural przedstawiający Henryka Walezego w kolorowym, współczesnym kostiumie, mural brytyjskiego artysty wykonany w ramach festiwalu Street Art Doping, a także abstrakcyjną styrodurową kompozycję na ulicy Bliskiej. Spacer po warszawskiej Pradze zakończył się opowieścią o rzeźbach praskich aniołków i zaprezentowaniem jednego z najbardziej kolorowych murali w okolicy, ukrytego w podwórzu za budynkiem nazwanym przez Warszawiaków „Jamnikiem”.
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom obu spacerów za przybycie. Zapraszamy na kolejne wycieczki po Warszawie organizowane przez Skarby Warszawy.
Obie wycieczki po Warszawie poprowadziła Monika Rybarczyk, przewodnik po Warszawie.