W deszczową niedzielę, 20 lipca, miał miejsce niezwykły spcer po Warszawie – wraz z licencjonowanym przewodnikiem zwiedzaliśmy wnętrza synagogi Nożyków, jedynego żydowskiego domu modlitwy, który dotrwał w Warszawie do naszych czasów.
Po obejściu pięknego gmachu z początków XX wieku z zewnątrz, weszliśmy do środka. Na początku uczestnicy wycieczki po Warszawie dowiedzieli się, czym są dziwaczne pudełeczka na framugach drzwi (mezuzy) i kim byli fundatorzy bożnicy. Później przewodnik po Warszawie przeszedł do opowieści o historii warszawskich Żydów. Mówił również o ich zwyczajach, wierzeniach i o wyposażeniu wnętrza synagogi. W jednym z pomieszczeń oglądaliśmy również stare zwoje Tory i przedmioty używane dawniej przez wyznawców judaizmu. Później weszliśmy na pierwsze piętro budynku, tam znajduje się tzw. Babiniec – miejsce, gdzie mogą modlić się kobiety.
Po wyjściu z synagogi Nożyków ruszyliśmy na poszukiwanie śladów przedwojennej, żydowskiej Warszawy. Poprzez plac Grzybowski dotarliśmy na ulicę Próżną, pod pomnik Korczaka i w miejsca, gdzie zachowały się do dnia dzisiejszego fragmenty muru Getta.
Wszystkim obecnym dziękujemy za uczestnictwo w spacerze, zapraszamy na następne wycieczki po Warszawie!