Spacer po Ursynowie

2 sierpnia 2014 r.

Pierwszy weekend sierpnia przywitaliśmy na Ursynowie - dzielnicy, która przez wielu uznawana jest jedynie za "sypialnię" Warszawy. Nic bardziej mylnego! Przekonali się o tym Uczestnicy sobotniej wycieczki po Warszawie.

Spotkaliśmy się na rogu Al. KEN oraz ul. Surowieckiego, a na pierwszy ogień poszła historia Ursynowa. Niedawno w Lesie Kabackim znaleziono bowiem narzędzia z krzemienia pochodzące z okresu 6 tys. lat p.n.e.! Bardziej namacalna historia to wiek XIII, kiedy to Służew wszedł w posiadanie rycerza Gotarda, a w 1238 roku powstała parafia św. Katarzyny. Dzisiaj jest to najstarsza parafia na terenie całej Warszawy, a z Gotardem związana jest... ulica jego imienia.

Po historycznym wstępie przeszliśmy kilkanaście metrów, by podziwiać górę... a właściwie Kopę – Cwila. Jest to sztuczny nasyp ziemny, powstały z ziemi wykopanej pod budowę osiedli i dróg. Uczestnicy tej wycieczki po Warszawie z utęsknieniem słuchali o wyciągu narciarskim, który w latach 80. funkcjonował na wzgórzu, teraz można by było jeździć i jeździć...

Nasze kolejne przystanki to Aleja Komisji Edukacji Narodowej, opowieść o warszawskim metrze i kościół Wniebowstąpienia Pańskiego – najstarsza świątynia na „górnym” Ursynowie.

Następnie przeszliśmy na ulicę Jastrzębowskiego, pod halę sklepu MarcPol. Mało kto wie, że to właśnie tutaj otwarty był pierwszy sklep IKEA w Polsce! W ramach naszej sobotniej wycieczki po Warszawie chodziliśmy naprawdę dużo - przeszliśmy ponad 5 km, a najdłuższy odcinek od „zabytku do zabytku” właśnie przez ulicę Jastrzębowskiego, która prowadzi do Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Nasi Spacerowicze usłyszeli o prawie 200-letniej historii uczelni, a następnie zobaczyliśmy słynny pałacyk Rektorski, który wielokrotnie zmieniał nazwy, będąc w posiadaniu takich rodów, jak Potoccy oraz Krasińscy. Przez wiele lat pałac i pobliski teren należał do Juliana Ursyna Niemcewicza - to właśnie od jego drugiego imienia przyjęła się nazwa dzielnicy!

Kolejne dwie, ostatnie już, atrakcje sobotniej wycieczki po Warszawie to cmentarz przy kościele św. Katarzyny oraz sam kościół.

Dziękujemy wszystkim Spacerowiczom za udział i zapraszamy na nasze kolejne wycieczki po Warszawie!