Warszawa Chopina

18 sierpnia 2013 r.

Niedzielę, 18 sierpnia, spędziliśmy poznając warszawskie miejsca związane z życiem Fryderyka Chopina. Ten wybitny kompozytor spędził w Warszawie połowę ze swojego krótkiego 39-letniego życia. Urodził się w Żelazowej Woli, ale do stolicy Polski przybył mając niespełna rok. To tutaj dorastał, kształcił się i koncertował. Tutaj także komponował swoje utwory oraz poznał swoją pierwszą miłość – Konstancję Gładkowską.

Pierwszym miejscem zamieszkania rodziny Chopinów w Warszawie był Pałac Saski i to właśnie tam zaczęła się nasza wycieczka. Chopinowie przeprowadzali się jeszcze dwukrotnie – w 1817 r. zamieszkali na terenie Uniwersytetu Warszawskiego, a w 1827 r. w jednej z oficyn Pałacu Raczyńskich (obecnie Akademia Sztuk Pięknych). W tej oficynie znajduje się Salonik Chopinów, a więc utworzony w 1960 r. oddział Muzeum im. Fryderyka Chopina. Mieszkanie zostało odtworzone na podstawie XIX-wiecznych rysunków.

Oprócz miejsc zamieszkania, w ramach tej wycieczki po Warszawie odwiedziliśmy także obiekty, w których Fryderyk Chopin koncertował. Były to m. in. Kościół Św. Trójcy, gdzie 15-letni wówczas pianista zagrał dla cara Aleksandra I, Pałac Prezydencki, czyli miejsce pierwsze koncertu Chopina oraz kościół sióstr Wizytek, gdzie do dnia dzisiejszego zachowały się organy, na których grywał. Poznaliśmy także miejsca, w których się kształcił – Liceum Warszawskie oraz konserwatorium muzyczne, które nie zostało odbudowane po wojnie. Przy ul. Miodowej znajdowały się natomiast kawiarnie, w których przesiadywał razem z Piotrem Wysockim oraz Joachimem Lelewelem. Do ulubionych lokali Chopina należały kawiarnie „Pod kopciuszkiem”, „Dziurka” i „Honoratka”.

Idąc Krakowskim Przedmieściem zatrzymaliśmy się przed Pałacem Wesslów. Dawniej znajdował się tam dworzec konny, skąd Chopin wyruszył w 1830 r. w podróż po sławę do Wiednia i Paryża. Niestety nigdy nie wrócił już do Warszawy. Jego serce spoczywa w kościele Św. Krzyża. Kilkanaście metrów dalej stoi kamienica związana z tragicznymi wydarzeniami 1864 r, gdzie mieszkała siostra Fryderyka Chopina. W odwecie za zamach na Fiodora Berga carscy żołnierze wyrzucili z jej okna fortepian Chopina, co opisał w swoim wierszu Cyprian Kamil Norwid.

Wycieczkę zakończyliśmy przy Pałacu Krasińskich. Naprzeciwko niego mieścił się dawniej Teatr Narodowy, w którym Chopin zagrał swój pożegnalny koncert. Trasę wycieczki urozmaicały nam ławeczki chopinowskie, które od 2010 r. upamiętniają miejsca związane z wybitnym polskim kompozytorem. Serdecznie dziękujemy naszym spacerowiczom!