W sobotę i niedzielę po raz kolejny postanowiliśmy zaprosić Was na spacer dwuczęściowy. Tym razem dwudniowy blok wycieczki po Warszawie poświęcony był warszawiankom i ich dokonaniom. Terenem naszych wycieczek było Śródmieście i Cmentarz Powązkowski. Sobotnie spotkanie zgromadziło 25 słuchaczy, w niedzielę natomiast, z powodu złej pogody wędrowaliśmy w dużo bardziej kameralnym gronie. ;)
Pierwszego dnia wyruszyliśmy z Placu Teatralnego, gdzie znajdował się dawniej Marywil, pierwsze "centrum handlowe" w mieście, powstałe z inicjatywy Marii Kazimiery. Tutaj też znajduje się dawny kościół Panien Kanoniczek. Po kilkuset metrach zatrzymaliśmy się przed tablicą przypominającą o istniejącym w tym miejscu w okresie międzywojennym kabarecie Qui Pro Quo. Jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci w nim występujących, była Hanka Ordonówna. W pobliżu Placu Teatralnego wysłuchaliśmy opowieści o dwóch pałacach i znanych skandalistkach z nimi związanych: Błękitnym i Annie Orzelskiej oraz Mniszchów i Marynie Mniszchównie, pierwszej carycy rosyjskiej, żonie Dymitra Samozwańca. Ta druga wprawdzie w tymże pałacu nie mieszkała, znajduje się tu jednak jej portret, a i same losy tej niezwykłej kobiety warte są tego, by o nich napomknąć. Po przejściu Ogrodu Saskiego z pomnikiem Marii Konopnickiej dotarliśmy do ul. Królewskiej - tutaj mieścł się salon literacki "Deotymy" i salon... kulinarny Lucyny Ćwierczakiewiczowej.
Przechadzając się dalej śródmiejskimi ulicami, doszliśmy do ulicy Moniuszki, gdzie w budynku Filharmonii Narodowej występowały największe sławy. Tuż obok znajduję się PASTA, budynek o zdobycie którego trwały zażarte walki w trakcie Powstania Warszawskiego. Ostatecznie Polacy opanowali go 20 sierpnia przy dużym udziale kobiet z Kobiecych Patroli Minerskich, którymi dowodziła Zofia Franio. Następnym przystankiem była ulica imienia Emilii Plater, bohaterki powstania listopadowego. Wędrując po niej, weszliśmy na obszar Śródmieścia Południowego. Z tym obszarem związane jest życie wielu zasłużonych kobiet. przed końcem odróży zajrzeliśmy jeszcze na ulicę Koszykową, gdzie swoją siedzibę ma Biblioteka Publiczna m. st. Warszawy. Budynek, w którym się znajduje, ufundowała Eugenia Kierbedziowa, która za swoje zasługi została ogłoszona Honorowym Obywatelem Warszawy. Wycieczkę zakończyliśmy na pobliskim Placu Konstytucji.
Niedziela przywitała nas deszczowo, dlatego zwiedzanie odbywało się w dużo bardziej kameralnym gronie, niż dzień wcześniej. Odwiedziliśmy groby znanych Polek, m.in.: Narcyzy Żmichowskiej, Marii Kownackiej, Aleksandry Piłsudskiej, Hanki Ordonówny, Kaliny Jędrusik, Marii Dąbrowskiej czy Jadwigi Smosarskiej. Stare Powązki to również perła architektury, dlatego mieliśmy okazję zachwycać się wspaniałymi rzeźbami na grobach Lusi Raciborskiej, Adaminy z Potockich Chołoniewskiej czy Marii Wisnowskiej. Cmentarz ten, jeden z najbardziej zabytkowych i wartościowych w naszym kraju, kryje w sobie jeszcze wiele tajemnic i wrócimy tam jeszcze w tym roku, w ramach innej wycieczki po Warszawie.
Dziękujemy wszystkim obecnym na obu spacerach. Już wkrótce pojawi się harmonogram naszych wrześniowych wycieczek, na które już teraz serdecznie zapraszamy!